Ortadoğu’nun Yeni Lideri Barzani Oluyor

Meclis, 1 Mart 2003’te AKP hükümeti tarafından getirilen Amerikan ordusunun Türkiye üzerinden Irak’a girmesine izin veren tezkereyi reddetti. Böylece Türkiye Ortadoğu ülkelerinin lideri haline gelebileceği bir sürece girdi. AKP iktidarının sonraki Ortadoğu politikası da bunu kuvvetlendirdi.
2012 ortalarına geldiğimizde ise Türkiye; sönmüş bir balona döndü. Bir zamanların alkışlanan Tayyip Erdoğan’ı şimdi Arap dünyasında protesto ediliyor. Sadece, gerici Arap derebeyleri ve insanlığın yüz karası bir rejimi zulümle sürdüren Suud Kralı bizim Başbakan’ı beğeniyor.
Bu dönemde yıldızı hızla parlayan bir isim var: Mesut Barzani.

TEHDİTLE BAŞLADI
Mesut Barzani; Kuzey Irak’taki bir bölüm Kürt aşiretinin reisi olup 1976’de ABD’de ölen Molla Mustafa Barzani’nin oğlu idi. Devlet; 2000’lere kadar onu fazla ciddiye almıyordu. Bugün ise Ankara’da devlet töreni ile karşılanıyor ve ayağına kırmızı halı seriliyor.
Kendisine artık bir uluslar arası unvan bile buldu: Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı.
Bu unvanın arkasında Amerikan yönetiminin olduğunu da herkes biliyor.
Bu süreçten önce; Türkiye, Kuzey Irak’ta bir Kürt devleti kurulmasını savaş sebebi sayacağını ikide bir dile getiriyordu. Mesut Barzani ise, bu açıklamalara, ‘Kürdistan’ı Türk askerine mezar yaparız!’ diye cevap veriyordu. Bu ortamda 2001 krizi çıkartıldı. Böylece, Bülent Ecevit başkanlığındaki DSP-ANAP-MHP hükümeti yollandı; AKP iktidarı kuruldu.
Irak; parçalandı; kuzey tarafı Irak Kürdistanı adıyla kopartılıp Mesut Barzani’ye verildi.
Türkiye de Barzani’nin koruyucu haline geldi.
Mesut Barzani Kuzey Irak’ı Kürt yönetimine dönüştürdükten sonra gözünü Suriye’ye dikti. Suriye’deki Kürtlerin örgütleriyle görüşen Barzani; onlara, ‘Aranızdaki anlaşmazlıkları bitirin; Beşşar Esad rejimine karşı ortak mücadeleye başlayın. Size dışarıdan her türlü yardımı yapacağım; sizleri kimseye muhtaç etmeyeceğim.’ demiş.

PARÇALAR BİRLEŞTİRİLİYOR
1. Dünya Savaşı’nın sonunda Osmanlı Devleti’ne imzalattırılan Sevr Antlaşması’na Kürdistan’ın kurulması da konulmuştu. Batılıların bu dayatmasına karşı Kurtuluş Savaşı ile cevap verilmiş; Kürdistan, Ermenistan projeleri çöpe atılmıştı.
Doğu’yu parçalara ayırarak sömürmek peşindeki Batı emperyalizmi; aradan 70 yıl geçmiş olsa da bu planı ağır ağır hayata geçiriyor. Ermenistan kuruldu; Azerbaycan toprağı Karabağ’ı bile bu devlet istila etti.
Kürdistan’ın temeli; Kuzey Irak’ta atıldı. Böylece Irak Kürdistan’ı oluşturuldu. Şimdi; Suriye’deki Esad rejimi çökertilecek ki orada da Suriye Kürdistanı kurulacak. Sonra Irak ve Suriye Kürdistanı birleştirilecek.
Planda üçüncü Kürdistan olarak Türkiye Kürdistanı bulunuyor.
İşte bugünlerde ağır ağır Türkiye Kürdistanı’nın da ayrıştırılıp Türkiye’den kopartılması çalışmaları yürütülüyor.

PKK BAŞARIYOR
Üç devletteki Kürtleri birleştirip Kürdistan isimli bir devlet kurmak, PKK’nın, eski Kürtçülerden devraldığı bir idealdi. Bu amaca ulaşmak için etnik (ırkçı milliyetçi) bir ideoloji geliştirdi PKK kurmayları. Kürt devleti idealiyle geçler kandırılıp dağa çıkartıldı. Bunlara; Kuzey Irak’taki Barzani-Talabani ikilisi kuvvetle yardım etti.
Türkiye’deki hükümetleri; bu ikili ‘PKK ile mücadele ediyoruz.’ görüntüsü vererek ustaca kandırdılar; oyaladılar.
Geldiğimiz noktada; basın ve bir bölüm siyasetçiler eliyle Türk kamuoyu propaganda bombardımanına tutulmuş bulunuyor. Güneydoğu’nun Türkiye’den kopartılmasına milletin ses çıkartmaması için kamuoyu hazırlanıyor.
Bugün gündemimizdeki Kürt sorununu çözmek planı denilen planlama; ‘Türkiye Kürdistanını kurmak’ planıdır.
– Yeni ve demokratik anayasa yapmak; aslında milleti rahatlatmak için değil, Kürdistan planını hayata geçirmek için gündeme getirilmiştir.
– Ana dilde eğitim ve Kürtçe’nin devlet eliyle yaygınlaştırılması girişimi; Güneydoğu’daki Kürt kökenli yurttaşlarımızı, devlet eliyle kışkırtmaktan başka bir şey değildir. Bu iktidarın Kürtçe eğitimi üniversiteler eliyle resmileştirmeye çalışması; Kürt kökenli yurttaşlarımıza açıkça, ‘Siz Kürtsünüz; Kürt gibi konuşun ve davranın!’ mesajıdır.
Bunun hayata yansıması da PKK’nın yanında yer almaktır.
Gelişmelere bakınca ne görüyoruz: Türkiye’de iktidar; PKK’nın ideolojisini ve hedefini devlet eliyle gerçekleştirdiğinin farkında değil gibi görünüyor.
Uyarıyorum: Bu gidişin sonu; iç savaştır. Millet; er geç uyanacak; duruma el koyacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s