Tayyip Erdoğan’ın İslam Dünyasında Yükselttiği Alevi Düşmanlığı

Alttaki yazıya el olarak Suriye konusunda ben de birkaç şey söylemek isterim. Daha bir iki yıl öncesine kadar Beşar Esat, Tayyip Erdoğan’ın deyim yerindeyse kankansıydı. Aralarından su sızmıyordu. Ne zaman ki batı ve Amerika Suriye’yi gözden çıkardı; Tayyip Erdoğan ilk yol sapağından u dönüşü yaptı Beşar Esad bir anda Alevi oluverdi. Acaba başbakan, Esad ailesinin Alevi olduğunu bu güne kadar bilmiyor muydu demiyorum onun yanında öyle danışmanlar var ki bülbül gibi şakıyor şakırdatıyorlar başbakanı.
Bir yandan her konuşmasının başında Beşar Esat’ın Alevi olduğunu söylemeye, İran yönetiminin Şiiliğinden dem vurmaya, Iraktaki Şii yönetime karşılık Sünni-Kürt yöneticilerle ittifaklar kurmaya, öbür yandan Kemal Kılıçdaroğlu’na “bakın bu Alevi, niye söylemiyor Alevi olduğunu?” gibi sözlerle Sünni tabanında zaten var olan bir Alevi düşmanlığını daha da körüklemeye başladı.
Öteki yandan ise nasıl bir hesap olduğunu halen çözemediğim biçimde Dersimle yatıp, Dersimle kalkmaya başladı.  Orada devlete karşı bir Kürt ayaklanması olduğu gerçeğini pas geçip, devletin, CHP’nin ve nihayet Atatürk’ün Alevilere katliam uyguladığından dem vurmaya başladı.

Sonra Fethullah’ın yayınevinden maaşlı elemanı olan Cafer Solgun diye bir büyük yazar (!) Alevilerin Atatürk’le olan ilişkisini sorgulayıp, Cem evlerinden Atatürk resimlerinin kaldırılması gerektiğini söyledi. Birisi dedi diye şimdiye kadar Cem evlerinden Ataürk resimlerinin kaldırıldığını görmedim.  İstemeyen koymaz. Devletin zaten kabul etmediği Cem evlerine bu resimler ve Türk bayrağı kanunla veya yönetmelikle konulmuyor. Aleviler Ata’ya olan sevgisinin bir tezahürü olarak koyuyorlar.

Tayyip Erdoğan’ın ise Alevi düşmanlığı zaten malumdur. Yüz binden fazla Türkmen’in katline fetva veren Ebu suud gibi bir şeytanı övmüş ve örnek göstermiştir. Yine seçim döneminde CHP üzerinden Alevilere bir yığın hakaretler etmiştir. Belediye başkanlığı döneminde 500 yıllık bir Cem evine dozerlerle kepçelerle girişmiştir. Madımak katliamı sanıklarını yıllarca himaye etmiştir. Bu katillerin avukatlarının hepsi AKP’de ya milletvekilliği bakanlık, belediye başkanlığı yapmıştır veya yapmaktadır.

TSK ve yargı başta olmak üzere bütün devlet gruplarından Alevilerin tasfiyesi başlamış ve bunların yerine cemaat çıkışlı elemanlar yerleştirilmeye başlanmışken Tayyip erdoğan’ın Dersim sevgisi nereden geldi?

Tayip Erdoğan’ın İslam dünyasında attığı tohumlar meyvesini vermiş ve ilk olarak Lübnan’da iç savaşa doğru bir gidişat başlamıştır. Bütün bakış açısınıve dünya görüşünü Emevi kafasına göre şekillendiren mezhepçi bir iktidarın İslam dünyasına önderlik etmesi beklenemez. Oysa Sünni yönetimler tarafından Akp bir Mesih gibi görülmektedir. Bunun karşılığında ise bir Şii birliğinin olması gayet doğaldır ve ne İran’a, ne Suriye’ye bu tercihlerinden dolayı kızılamaz. Eğer bir taraf seçilecekse – ki seçilmelidir- bu, mezhebi ne olursa olsun Türklerin tarafıdır. İran’da yaşayan 40 milyona yakın Türk, Iraktaki ve Suriye’deki Türkmenler mezhebinden dolayı dışlanmamalıdır. Doğu Türkistan 60 yıldır işgal altındayken, iktidara geleli on yıl olmasına rağnem gıkını çıkarmayan bir zihniyetin İslam Dünyasına önderlik etmesi deli saçmasıdır.

Geçmiş bir devlet başkanımızın Karabağ işgal edildiği zaman “ bize ne canım onlardan, onlar Şii biz Sünni’yiz” diyerek Azerbaycan Türklerini kaderine terk etmesi bir siyaset izlenemez. Sahi başbakan o şahsı örnek aldığını her fırsatta söyleyip, onların mirasçısı olduklarını beyan etmiyor mu?
O halde burada görev Türk Milletine düşmektedir. Bir an önce bu gaflet uykusundan uyanmalı ve mezhep ayrılılklarını bir kenara bırakıp aynı kanı taşıdığı kardeşlerine kucak açmalıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s