Kadına Şiddette Kesin Çözüm İmdat Butonu

Haberleri izliyorum. İzmir’de bir karakolda bir kadına elleri arkadan kelepçeliyken üç dört polis ite çalar gibi çalıyorlar. Bir kadın olduğunu da belirterek geçiyorum. Sağda solda bir sürü polis kadın yerlerde sürünürken tren seyreder gibi bakıyorlar kimsenin müdahale ettiği yok. Kadının şikayetine göre sadece dayak atılmamış, dayak görüntülerini canlı olarak izlediğimiz için öteki kısımlarına yorum yapamıyoruz.

Bunun hemen arkasından yeni bir habere geçiyor spiker arkadaş kadına şiddete kesin çözüm. Ney? İmdat butonları, şiddete maruz kalındığında, veya böyle bir tehlike sezildiğinde kadıncağız bir çırpınışla elindeki imdat butonuna basacak polis merkezine sinyal gidecek polisler hemen gelip müdahale edecekler ve kadını dayaktan kurtaracaklar.

Haber yapanlar bu iki haberi büyük bir habercilik başarısıyla bilerek mi üst üste verdiler bilmiyorum. Ama insanın aklına ister istemez bir önceki haberden görüntüler geliyor.

Kadının bir gayret butona bastığını düşünün, olay yerine gelen polislerin de bir önceki haberdeki polisler olduğunu aklınıza getirin. Sonuçta bu polisler meslekten ihraç edilmediler, bir ay tatilden sonra görevleri başına geri dönüyorlar. Diğer haberde de olduğu gibi kadın yediği bir ton dayaktan sonra bir de bu polislerin elinden dayak yiyecek, keşke hiç basmasaydım o butona diye dövünüp duracak ondan sonra.

Bizim polisimizin vatandaşa genel davranış şekli budur aslında. Yolda yürürsünüz “gel lan buraya, çıkar lan kimliğini” diye Kurtlar Vadisi’nde bile görmediğimiz mafyavari hareketlerle sizi bir güzel hırpalarlar. En basit bir ifade vermeye gidip te karakoldan çıkarken “lanet olsun bir daha gelirsem” demeyen insan ben şimdiye kadar görmedim. Vatandaş en güvende olması gereken yerde bir ton dayak yiyor ve üstüne bir de suçlu bulunup altı yıl hapis cezasıyla yargılanıyorsa; imdat butonundan önce vatandaşı polisten korumak için bir yol bulunmalıdır.
İçlerinde size insana davranır gibi davranan polisler de olmakla birlikte sayıları maalesef çok az. Böyle teknolojik ürünlerden önce bakanlığın kendi haberinden bir önceki haberi görmesi ve dikkatle yorumlaması gereklidir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s