Türkçülük Maskesiyle Sünnicilik Yapanların Alevilere Bakışı

Türkçü adı altında yayın yapan sitelere arada sırada göz atıyorum. Ne zaman bir durgunluk olsa sağ kulvardan bir konu açılıyor, sol kulvardan bir başkası onu bir boy farkla öne geçiyor; Aleviler Türk mü, Alevilerden milliyetçi olur mu? Şah mı Sultan mı? Standart konu başlıkları bunlar, bazen bu isimlerle hiç alakası olmayan konuların rotası bile bir anda bu mecraya kayabiliyor.

Bu işin külfetini almış birisi olarak ve Alevi Türkçü isimli bir site yayıncısı olarak isterdim ki bu saçmalıkların hepsine tek tek cevap vereyim. Cevap verilebilirlik derecesi bir yana o kadar çok ki hangi birisine cevap vereceksiniz? Maaşlı, sigortalı eleman tutmanız lazım bu iş için.

Öyle akademik düzeyde, rakamların konuştuğu, içinde bolca yabancı kelimenin geçtiği kimsenin anlamadığı bir yazı değil bu. Öncelikle bu tür bir yazı bekleyenlerden şimdiden özür dilerim.

En revaçta olan konulardan birisi Şah İsmail ve Yavuz Selim. Kim daha Türk’tü, kim daha milliyetçiydi bunun kavgası yapılıyor. Hiç kimsenin ne Yavuz Selim ne de Şah İsmail’e küfretme lüksü yoktur. Ancak tarih sizin sağından solundan tutup çekiştireceğiniz bir alan değildir. Neyse odur. Siz kendi psikolojik buhranlarınızın bir eseri olarak bir kişiliği veya olayı yücelttiğiniz zaman yücelmiyor. Bütün çıplaklığıyla orada duruyor. Buna sadece üç beş bilgisiz, araştırma kabiliyetinden yoksun bir çerçeve inanıyor o kadar.

Deniliyor ki Şah İsmail Türk değildi. Kürt’tü, bir ara Acem oldu, melezdi, bir ara ne olduğunu kendisi bile bilmedi. Haklısınız Şah İsmail Türk’üm demedi hiç bir zaman, Türk Edebiyatına yazdığı Türkçe şiirleriyle hiç katkıda bulunmadı, kurduğu devletin resmi dili Türkçe değildi, sarayda çalışanlar, ordusu, yardımcıları Türk değildi. Birileri ona başbuğ dese de yalan. Bir devlet kurmadı, kurduğu devletin ve ordusunun başında bulunmadı. Acem yurdunda bir Türk devleti kurmadı ve bugün İran’da otuz beş milyondan fazla Türk yaşamıyor. Onlar Şah İsmail’i hiç tanımıyorlar. Azerbaycan denilen ülke boşu boşuna onu atası kabul ediyor, onun adına şehirler kuruyor. Sahi Azerbaycan Türk değil onlar, şii biz sünniyiz değil mi?

Yavuz Selim ise %100 bir Türk’tü. Ta on göbek ötesinden beri padişahlar, koltuklarını bırakacakları varislerinin annelerini kan tahlili yaparak, DNA araştırmalarından sonra seçiyorlardı. En çok dikkat ettikleri konu Türklüğü korumak ve kan karışımını önlemekti. O Yavuz ki ordu komutanlarını, sadrazamlarını, yöneticilerini bilhassa Türklerden seçer. İstanbul denilen sur içine Türk dışında hiç bir unsur giremez Türkler ülkede ayrıcalıklı sınıf olarak kabul edilir, bir şey verilecekse Türk öncelikli olurdu. Türklerden vergi alınmaz, yeni fethedilen toprakların ganimetleri Türkler arasında pay edilirdi.

Halifelik denilen makamı sadece bir rütbe olarak almış, yanında Mısır’dan binlerce yobaz getirip, bütün medreselerin başına onları getirmemiştir. Her zaman Türkçe konuşmuş, Türkçe yazmış, sancağı altındaki topraklarda Türkçe konuşulmasını buyurmuştur. Hatta Büyük Turan’ı kurmak için Asya yolundaki engeli olan Safevileri ortadan kaldırmayı düşünmüş, çöllerde yanlışlıkla yolunu kaybedip Türkistan yerine Arap topraklarına dalmıştır. Daha kendisine bile ait olmayan topraklardaki Türkmenlerin Safevilere doğru gidişini önlemek için on binlerce Türk’ü doğramadı. Sivas ilinin bir kazasında Yavuz’un valisi dururken, öbür kazasında İsmail’in valisi bulunmuyordu.

Bugün birtakım soytarıların kürdistan dedikleri topraklarımıza Kürtleri, Türkmenlere baskı uygulasın ve sindirsin diye Yavuz Selim getirmedi, onlara beylik, paşalık, özerklik vermedi ve ondan sonra padişahlık koltuğuna oturanlar bu imtiyazı devam ettirmedi. Bugün başımıza bela olan Kürtlerin bu kadar cüretkâr olmasında Yavuz Selim’in hiç payı yok. Bunların hiç birini Yavuz Selim yapmadı, yapmadığı birçok şeyi daha yazacaktım ancak sonuçta bunların hepsi iftira.

Alevilerin çoğu solcuymuş, komünistmiş, vatan hainiymiş, Atatürk düşmanıymış.

Alevilerin hemen hepsi -bir avuç kürt ve zazayı saymazsak- Türk’tür. Fakat Sünnilerin hepsi Türk’tür. Öyle ki; bizim aslında etnik unsur diye bildiğimiz Laz, Gürcü, Boşnak, Çeçen, Arnavut, Roman, Çerkez, büyük çoğunluğu Şafi-Sünni olan Kürt gibi ülkemiz sınırlarında yaşayan Sünnilerin hepsi Türk’tür ve hepsi vatana millete bağlı insanlardır.

Nakşibendilik, Aczimendilik, Nurculuk, Süleymancılık, Fethullahçılık gibi bir sürü tarikat cemaat Türklük dostudur ve Atatürk aşkıyla yanıp tutuşmaktadır. Bugün bütün Türkçülerin Türklüğe zararlı olduğunu düşündüğü AKP’ye oy verenlerin tamamına yakını Alevilerdir. (Buradan Alevilerin ne kadar çok olduklarını anlıyoruz. Demek ki yirmi beş milyon değil daha fazlalar.)

Atatürk’ün ölümünden beri iktidara gelen bütün hükümetler ve başbakanlar, cumhurbaşkanları Alevidir. Dolayısıyla içinde bulunduğumuz siyasi, ekonomik bataklığın sorumlusu Alevilerdir. Valiler, kaymakamlar, emniyet müdürleri, üst düzey bürokratlar, çok yıldızlı generallerin büyük kısmı Alevilerden oluşuyor.

Alevilerin peşinden gittiği söylenen Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, Hikmet Kıvılcımlı gibi sosyalistler Alevidir. Türk Milliyetçisi adı altında Sünnilere saldırmış ve defalarca katletmişlerdir. 12 Eylül’ü Aleviler yapmış ve darbe sonrasında tüm devlet kurumlarında yuvalanmış bugün ki AKP iktidarı için zemin hazırlamışlardır. Aleviler sürekli laiklik karşıtı eylemler yapmakta ve rejimin değişmesi gerektiğini söylemektedirler.

Aleviler cemlerine başlarken Çanakkale ve Kurtuluş Savaşında şehit olanlar için, Atatürk ve silah arkadaşları için dua etmezler. İbadetlerini başka dilde yaparlar inançları eski Türk inançlarıyla hiç bir benzerlik göstermez. Atatürk’ten o denli nefret ederler ki Cem evlerinin tamamında Atatürk resmi ve Türk bayrağı yoktur. Kapalı bir toplum olmadıkları için kültürleri bozulmuş, dilleri ve gelenekleri büyük oranda erozyona uğramış ve Türklükten uzaklaşmışlardır.

Sünnilerin ödediği vergilerle Alevilerin ibadethanelerinin giderleri karşılanmakta ve dedelerinin, ozanlarının maaşları bu vergilerden karşılanmaktadır. Devlet Cemevi yapmak isteyen her yurttaşa onlarca dönüm arazi tahsis ederken Sünnilerin küçücük camilerine dozerlerle kepçelerle dayanmaktadır. Allah’ın bile ben affedemem dediği kul hakkını Aleviler on yıllardır yemektedirler ve bundan hiçbir Alevi rahatsız olmamaktadır.

Sünni olduğu için işçiler işten atılmakta, öğrenciler kampüslere sokulmamakta, çoğu yerde Sünni olduğunu söyleyememekte, memurlar devlet kademelerinde yükselememekte hatta son yıllardaki Alevi Fethullahçı yapılanmayla beraber hiç memur olamamaktadırlar.

İnsaf yahu. Bunları yazarken ben utanıyorum. Sayfalar dolusu sıralayabilirim. Fakat bunu kime faydası var. Önce beni yıllardır tanıyan Türkçü yoldaşlarıma, sonra bu siteyi arada sıra da olsa takip eden okuyanlara sorarım hiç Sünnileri kötüleyen, dışlayan bir sözümü ya da yazımı gördünüz mü? Söylenen her sözün adresi bellidir.

Bu yazıya karşılık bir Sünni mezhebine mensup bir Türkçünün ne hisssedeceğini hakikaten merak ediyorum. Biz aynı yolda yürümemize rağmen hemen hergün sizlerden işittiğimiz bu sözleri eski alışkanlıklarından kolay kolay vazgeçemiyorlar ne de olsa diye sabrederken; bizim de sürekli bu tonda yazılar yazdığımızı düşünün. Kastım Türkçü yoldaşarıma değil elbette, Türkçü kisvesi altında her fırsatta bütün Alevileri hedef alanlaradır.

Allah’ın her günü bu salyaları ağzınızdan akıtmaktan bıkmadınız mı? Bir yandan sürekli küfürler et sonra bütün Türkler kardeştir de. Sen bu zırvaları sayıklamaya devam ettiğin sürece hiçbir zaman kanımız bir olsa da, yolda kardeş olmayacağız. Artık bu alışkanlıktan vazgeçin. İnsanların inançları onlara kalsın. Bizim için önemli olan kandır deyip ardından “ama Aleviler de şöyle” deme huyunu bırakın. Kendinizi karşı tarafın yerine koyun.

Hiç bir şey yapamıyorsanız ilk defa girdiğiniz bir ortamda kendinizi Alevi olarak tanıtın, sonra gelin sonuçları yazın burada. Bir kerecik olsun bunu yapın.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s