32 Yıl Sonra Yeniden Maraş

Dün Maraş katliamının 32 yıldönümüydü. Yıldönümü nedeniyle ABF’nin düzenlediği gösteriye sosyalist, komünist, kürtçü bölücü ve bilimum örgütler katıldı. Büyük kısmı yurtdışından Turgut Öker isimli şahsın şemsiyesi altında geldiler. Açtıkları pankartlar ve attıkları sloganların yenilir yutulur tarafı yok. Alevi katliamının anması değil sanki 1 Mayıs geçit töreni gibiydi.

Bunun karşısında ise bilmem kaçıncı Haçlı Seferi’ni yapan Hristiyan ordularına karşı cihad aşkıyla yanıp tutuşan bir kalabalık “Allahu Ekber” nidaları altında saldırıya geçti. Pkk terör örgütü (bu anma eyleminde de pkk destekçileri çoğunluktaydı) Türkiye’nin her yanında polis panzerlerini yakarken, otobüsleri, sokakları molotofla patlatırken, askere polise kurşun atarken ve bunun uzantılar mecliste iki dil, ayrı devlet diye böğürürken gık çıkarmayan bu topluluk Alevi adının geçtiği bir eylemi dağıtmak istedi. Kürt teröristlere gösterdiği hoşgörüyü Alevilere gösteremedi. 32 yıl önce yaptığı katliamla ne kadar övündüğünü göstermek için bir kez daha saldırdı.

Kimilerinin sanki bir mahalle kavgasıymış gibi göstermeye çalıştığı bu olay resmen bir katliamdı. En geri zekalı insanın bile anlayacağı ölçüde bir kaç örnekle anlatmaya çalışalım. Otopsi raporları, tutanaklar, görgü tanıkları ve olay yeri fotoğraflarına dayanarak yapılan vahşetten bir kaç kare sunalım. 80 yaşındaki ninenin gözleri oyulmuş, 12-13 yaşındaki kız çocuklarına tecavüz edilmiş, bir vatandaş bacaklarından ayrılarak parçalanmış, bir diğerinin kafası baltayla kesilmiş, sekiz aylık hamile kadının karnındaki cenin canlı canlı yarılıp alınmış ve duvara fırlatılmış, bir diğerinin kafasına çivi çakılmış. Bunlar birkaç örnek ve olayın bir katliam olduğunun apaçık göstergesi.

Şimdi Ermenilerin Hocalı’da Azerbaycan Türklerine yaptığı katliamı gözlerinizin önüne getirin. Fotoğrafları karşılaştırın ne kadar benzerlik gösteriyor. Peki Alevi Türklere bu zulmü reva görenler Ermenilerden daha mı aşağı seviyede? Bunun neresi milliyetçilik? Türklük neresinde?

Aman efendim Maraş zaten Kürt Alevilerinin yaşadığı bir yer, onlar zaten Türk değildi gibi bir takım savlar öne sürülüyor. Ne yaptınız, cesetlerinin DNA örneklerine mi baktınız? Etnik aidiyetlerini mi çıkardınız? Varsa böyle bir araştırma yayınlayın biz de bilelim.

Eskiden Doğan görünümlü Şahinler vardı, şimdi Türkçü görünümlü ne idüğü belirsiz herifler var. Ortalıkta Türkçüyüm diye gezmesine rağmen tek kaynaktan beslenen ve Alevileri potansiyel düşman görerek her fırsatta saldıran çapulcular; Türkçüleri çekmeye çalıştığınız o batak sizi boğar.

Bir başka örnek Çorum katliamı. Çorum Kürt nüfusun hiç bulunmadığı bir Türkmen yerleşim birimi. Acaba burada yapılan katliam ile ilgili hangi geçerli bir mazeret ve savunma mekanizması öne sürülüyor? Bunlarla Turan değil futbol takımı bile kurulmaz.

Oraya yığılan ve “Tekbiiiiiir” diye bağıran kalabalığın milli hislerle hareket ettiğini söylemek cahilliktir. Tamamen dini duygularla ve din kaygısıyla hareket edilmiştir. Olaylarda atılan sloganlarda, dağıtılan bildirilerde tek satır Türk kelimesi geçmez. Öyle olsa Türklere saldırmazlardı.

Eğer milli duygularla hareket edilseydi, bu bozkurt işaretiyle tekbir getiren kalabalığın eyleme katılan teröristlerin yapmış oldukları diğer eylemleri de aynı şekilde dağıtmaya çalışmaları veya buna karşılık vermeleri gerekirdi. Sözde Alevi mitingine katılan, Alevilerin içlerine sızan ve taraftar toplamaya çalışan ve büyük çoğunluğu terör örgütü yandaşı olan bu kalabalık hemen her gün ülkenin her yerinde eylemler yapıyor. Tekbiiiir diye bağıran kalabalık ise bunların hiç birine karşılık vermiyor, adı Alevi olarak anılan bir etkinliği dağıtmaya çalışıyor.

Sözde Alevi mitingine katılanları anlatmaya hiç gerek yok. Pankartları ve attıkları sloganlardan ne oldukları ve kime hizmet ettikleri açıkça anlaşılıyor. Savunulacak veya hoş gçrülecek tarafı yok.

Sorulması gereken soru;

Aynı grupların yaptıkları diğer eylemlere, faaliyetlerine ses çıkarmayan bu vatandaşlar aynı kişilerin de katıldığı ve adı Alevi mitingi olan bir gösteriye neden bu kadar tepki veriyor?

Verilen bu tepki milli hislerle mi, yoksa dini hislerle mi yapılıyor?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s