Asya'da Sular Durulmuyor

Moskova metrosunu hedef alan 39 kişinin öldüğü intihar saldırılarının ardından Rusya’nın özerk bölgesi Dağıstan’da bombalı saldırı düzenlendi, Pakistan’da çatışmalar devam ediyor, Afganistan’da intihar saldırısı ve Keşmir’de yine çatışmalar…
Dağıstan’da patlama: 12 ölü

Moskova metrosunu hedef alan 39 kişinin öldüğü intihar saldırılarının ardından Kuzey Kafkaslar gergin. Rusyanın özerk bölgesi Dağıstan’da bombalı saldırı düzenlendi. Kızılyar bölgesindeki iki saldırıda en az 12 kişi hayatını kaybetti.

Dağıstan Emniyet yetkilileri, Çeçenistan sınırındaki Kızılyar kasabasında meydana gelen ilk saldırıda trafik polislerinin yanına otomobiliyle yaklaşan intihar eylemcisinin araba içindeyken üzerindeki bombaları patlattığını, ardından polis kıyafeti giyen ikinci intihar eylemcisinin olay yerinde toplananların yanında üstündeki bombaları infilak ettirdiğini belirterek, hayatını kaybedenlerin sayısının 12’ye yükseldiğini kaydetti.

12 kişi arasında Kızılyar kasabası emniyet müdürü Vitaliy Verdnikov’un da bulunduğu, 23 kişinin ise yaralandığı belirtildi.

Otomobildeki ilk patlamanın 200 kilogram TNT şiddetinde olduğunu bildirildi.

Soruşturma komitesinden bir yetkili İtar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, ilk eylemcinin Niva marka bir otomobilin içinde bulunduğunu ifade ederek, “Patlamanın meydana geldiği otomobilin 5 metre çevresinde 2 metre derinliğinde çukur meydana geldi. 150-200 metreye kadar mesafedeki binaların camları kırıldı ve patlayan otomobilin yakınında bulunan 4 araç hasar gördü” diye konuştu.

Yetkili, saldırıda ölenlerin 9’unun polis olduğunu söyledi.

Rusya İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev de yaptığı açıklamada, intihar eylemcisinin otomobiliyle seyir halindeyken trafik polisinin kendisini durdurmak istemesi üzerine, bombaları otomobilin içinde patlattığını belirterek, “Trafik polisi otomobili izlemeye başlıyor ve patlamanın meydana geldiği sırada otomobili neredeyse yakalamak üzereydi” dedi.

Saldırılarla ilgili soruşturma devam ederken, bölgedeki güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarıldı.

Medvedev’den yardım talimatı

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, düzenlenen intihar saldırıları konusunda güvenlik yetkililerinden bilgi alarak, saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve yaralılara her türlü yardımın yapılması talimatı verdi.

Kremlin Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Medvedev’in güvenlik birimleri ve istihbarat servisi başkanlarından olayla ilgili detaylı bilgi aldığı belirtilerek, “Medvedev Dağıstan Başkanı Magomedsalam Magomedov ile telefon görüşmesi yaptı.

Başkan, hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve yaralılara her türlü yardımın yapılması talimatı verdi” denildi.

Magomedov’un da Medvedev’e tüm talimatlarının anında yerine getirileceğini ve kendisinin de olay yerine gideceğini söylediği belirtilen açıklamada, “Dağıstan başkanının, terörist saldırıları engellemek için tüm halk ile yakın işbirliği içinde çalışmayı planladığını söylediği” kaydedildi.

Rusya İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev de güvenlik güçlerine Dağıstan’da kamuya açık yerlerdeki güvenlik önlemlerinin artırılması talimatı verdi.

Bu arada, Rusya Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Nikolay Patruşev de bugün Kommersant gazetesinde yayımlanan açıklamasında, Moskova’daki metro saldırılarını organize edenlerin hukuk çerçevesinde hak ettikleri cezayı alacağını belirterek, soruşturmada şu anda her türlü ihtimalin göz önünde bulundurulduğunu, bu senaryoların arasında intihar saldırılarının Çeçenistan’daki teröristler tarafından organize edildiği ihtimalinin de bulunduğunu kaydetti.

Patruşev, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili’nin “önceden tahmin edilemeyecek” hareketleri bulunduğunu ve dolayısıyla soruşturma sonucunda saldırılarda “Gürcü izinin” çıkabileceğini belirterek, ellerinde Gürcü istihbaratındaki bazı çalışanların Kuzey Kafkasya’daki terörist gruplarla ilişkileri konusunda bilgi olduğunu ifade etti.

Putin: “Aynı kişiler olabilir”

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Dağıstan’daki saldırıdan sonra toplanan bakanlar kurulunda, Moskova metrosundaki ve Dağıstan’daki saldırıların aynı grup tarafından organize edilmiş olabileceğini belirterek, “Bunun tek ve aynı çete tarafından yapılması olasılığını göz ardı etmiyorum. Bu saldırıların ülkemizin hangi bölgesinde yapıldığı önemli değil. Kimin veya hangi ulusun bu cinayetlerin kurbanı olduğu önemli değil. Bunun Rusya’ya karşı bir cinayet olduğuna inanıyoruz” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev de yaptığı açıklamada, Moskova metrosu ve Dağıstan’daki saldırıların aynı zincirin halkaları olduğunu söyledi

Rus İtar-Tass ajansı, Medvedev’in metro ve diğer toplu ulaşım araçlarında ortak güvenlik sistemi oluşturulması konusundaki kararnameyi imzaladığını duyurdu, ancak sistemin hangi önlemleri öngördüğü konusunda bilgi vermedi.

“Saldırganları bulmak onur meselesi”

Öte yandan, Rusya Başbakan Vladimir Putin ise Moskova’daki saldırılara ilişkin sert konuştu ve “Saldırıyı gerçekleştirenleri bulmak bir onur meselesi” dedi.

Vatandaşlarına seslenen Putin, saldırının elebaşlarının bulunacağını açıkladı.

Diğer yandan ülkede ulusal yas günü için bayraklar yarıya indirildi. Metro istasyonlarına, saldırılarda hayatını kaybedenler anısına çiçekler bırakılmaya devam ediliyor.

Rusya’da eğlence amaçlı televizyon programları iptal edildi, kiliselerde ayinler düzenlendi.

Moskova’da yasla beraber panik havası da hakim. Özellikle ulaşım araçlarında güvenlik önlemleri artırıldı. Metrolarda köpekli polisler görevlendirildi.

71 yaralıdan 5’inin durumu ağır. Hayatı kaybedenlerin sadece 8’inin kimliği tespit edilebildi.

Erdoğan’dan Putin’e başsağlığı mesajı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Başbakanı Vladimir Putin’e Moskova metrosunda ve ve Dağıstan’da düzenlenen intihar saldırılarından dolayı başsağlığı dilediği bildirildi.

Rus İtar-Tass ajansının haberine göre, Putin’in Sözcüsü Dimitriy Peskov yaptığı açıklamada, Erdoğan ve Putin’in bugün telefon görüşmesi yaptığını belirterek, Erdoğan’ın Putin’e saldırılardan dolayı başsağlığı dilediğini söyledi.

Pakistan’da Çatışmalar

Pakistan’ın kuzeybatısında güvenlik güçleriyle Taliban militanları arasında çıkan çatışmalarda 31 kişi öldü.

Pakistan ordusundan konuya ilişkin yapılan açıklamada, Peşaver kentinin Afganistan sınırı yakınındaki Hayber bölgesinde, Taliban militanlarının bir kontrol noktasına saldırı düzenlemesi sonucu çıkan çatışmalarda 25 militanın öldürüldüğü bildirildi.

Açıklamada, Pakistan askerlerinin 6 kayıp verdikleri çatışmalarda, militanların geri püskürtüldüğü ve intihar saldırılarında kullanılmak üzere araç içine yerleştirilmiş çok sayıda bombanın tahrip edildiği belirtildi.

Afganistan’da İntihar Saldırısı

Afganistan’ın güneyindeki Helmand bölgesinde düzenlenen intihar saldırısında ölü sayısının 13’e yükseldiği bildirildi.

NATO sözcüsü, son belirlemelere göre saldırıda en az 13 kişinin öldüğünü, 10 kadar kişinin de yaralandığını duyurdu.

Sözcü, olayın intihar saldırısı olduğuna dair ipucu bulunmadığından, patlamanın muhtemelen el yapımı bir bombadan kaynaklandığını belirtti.

Helmand Vilayet sözcüsü Davud Ahmedi, daha önce, ilk belirlemelere göre 7 kişinin öldüğünü ve 20 kişinin de yaralandığını belirtmişti.

Ahmedi, yetkililerin halka yardım dağıttığı bir yerin yakınına yaya olarak gelen bir saldırganın burada kendisini havaya uçurduğunu belirtmişti.

Patlama, Helmand vilayetinin başkenti Leşkergah’ın kuzeyindeki Babaci kasabasında, hükümet yetkililerinin halka bedava tohum dağıttığı sırada meydana geldi.

İçişleri Bakanlığına göre ise patlama, bir bisiklete yerleştirilmiş bombanın uzaktan kumandayla patlatılması sonucu meydana geldi.

Keşmir’de Çatışma

Hindistan’ın Cammu-Keşmir eyaletindeki çatışmalarda 7 kişinin öldüğü bildirildi.

Ayrılıkçı militanların eyaletin başkenti Şrinagar’ın 160 kilometre güneybatısındaki Budhal köyünde ormanlık bir alanda saklandığı duyumunu alan güvenlik güçleri, dün bölgeye operasyon düzenledi.

Polis yetkilileri, bugün son bulan çatışmalarda 4 militan ile 3 askerin öldüğünü, bir polisin de yaralandığını söylediler.

Askerlerle militanların Tryat yakınlarında da çatışmaya girdiğini belirten polis yetkilileri, burada da bir askerin ağır yaralandığını kaydettiler.

Cammu-Keşmir’in bağımsızlığı ya da Pakistan’a katılması için silahlı mücadele veren grupların 1989’da başlattığı şiddet olaylarında bugüne kadar çoğu sivil olmak üzere 68 binden fazla insanın öldüğü bildiriliyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s